ptak

Hodowla ptaków – poradnik

Ptaki nie bywają nazbyt częstymi gośćmi w naszych domach z kilku prozaicznych względów. Oczywistym jest fakt, że śmiecą nie bardziej jak inne zwierzątka, ale chodzi głównie o głośne zachowanie. Oczywiste jest, że fani ptaszków raczej nie mają z tym wszystkim problemu, ale większości zwyczajnych ludzi to niestety przeszkadza. Ptaki ozdobne to niezwykle ciekawy dodatek dla każdego mieszkania. Nie chodzi tu o ptactwo biegające wokół domu, bo nie każdy dysponuje taką przestrzenią, ale o ptaki hodowane wewnątrz domu, które można trzymać w klatkach. Dość popularne bywają różne gatunki małych papużek, kanarki i inne. Papugi bywają nierzadko nieco spokojniejsze i cichsze od kanarków, które w sobie znanych porach zaczynają swe śpiewy i to może nieraz drażnić ludzi.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ale załóżmy, że nikt nie ma kompletnie żadnych przeciwwskazań i z zamiłowania zajmuje się hodowlą ptaka lub ptaków w mieszkaniu. Ptaki nie są zbyt wymagającymi zwierzakami, jednakże potrzebują dużo ruchu, dlatego też większość ludzi postanawia zainwestować w dosyć sporą klatkę specjalnie przeznaczoną dla nabytego gatunku, albo czasami wypuszcza ptaka, by polatał sobie po mieszkaniu. Inni idą jeszcze dalej i zapewniają ptakom każdego gatunku jeszcze większy komfort bytu zmieniając dla nich całe pomieszczenie. Wtedy oczywiście gospodarz pewnie ma więcej niż jeden okaz danego gatunku, a pomieszczenie przystosowywane dla ptaków przypomina raczej kawał zarośniętej dżungli. Niewielu jest stać na przekształcenie całego pomieszczenia w ten sposób, ale ci, którzy to robią, uzyskują bajeczne rezultaty nie tylko we własnych oczach.

Jednak zejdźmy nieco bliżej ziemi. Ptaszek wymaga prostych rzeczy. Starcza mu co najwyżej jedzenie, woda do picia i zabawki, a szczególnie malutkie huśtawki. To dosyć ważne jego wymagania. Należy jednakże zwracać uwagę na fakt, iż niektóre gatunki wymagają w klatce innego osobnika. Czasami wcale nie musi to być płeć przeciwna, jednak ptak przebywający sam w klatce może stać się niespokojny, osowiały i zdenerwowany. Nie wszystkie ptaki reagują w taki sam sposób, jednakże pewne z gatunków małych papużek żyjąc samotnie zdradzają własnym zachowaniem dyskomfort, jaki czują. Zajmując się ptactwem trzeba wziąć takie oraz inne inne czynniki i zasady pod uwagę, by nie stwarzać ptakowi niewłaściwych warunków, chociaż hodowcy może się wydać, iż wszystko przebiega właściwie.

ptak
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że ptaki czują nastrój hodowcy, dlatego więc dla komfortowego życia ptactwa wymagana jest wyrozumiała atmosfera pozbawiona zbyt gwałtownych zachowań. Dzięki temu ptactwo ma okazję się rozwijać właściwie nawet w tak ograniczających zwierzę warunkach, którymi są zamknięte klatki. Warto oczywiście zabezpieczyć się w jak najlepszą literaturę traktującą o ptakach domowych. To pozwoli na lepsze zapoznanie się z potrzebami ptaków oraz ich naturalnym środowiskiem, co właśnie pozwoli na utworzenie dość zbliżonych warunków, panujące w ich rodzinnym miejscu, z którego się wywodzą.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *